Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme

Doğru beslenme ile egzersiz programlarından istenilen sonuçları almak mümkün. Spor öncesi ve spor sonrası beslenme düzeni doğru seçilmezse vücutta var olan kas yapısı da kaybedilebilir. Spor öncesinde tüketilen besinler ile yapılan sporun performansı arttırılır ve daha verimli sonuçlar alınır. Kötü beslenme kadar hiç besin almamak da spor performansını düşürür. Bu yüzden sağlıklı beslenme ve spor arasında ki dengeyi bulmak gereklidir.

 

Spor Öncesi Tercih Edilebilecek Besinler

Spor öncesinde karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar içeren besinler tüketmek hem enerji sağlayacak hem de sinirim sistemini rahatsız etmeyecektir. Yeni lezzetler ya da vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmediğiniz yiyecekler tüketmek risk yaratabilir. Mide rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz spor öncesi baharatlı ve asitli yiyecekler tüketmek spor sırasında rahatsızlık verebilir. Kompleks karbonhidrat tüketimi ile spor yorgunluğu azaltılabilir ve kan şekerinin ani düşümleri ile karşılaşılmaz. Spor esnasında ter ile aşırı sıvı kaybı yaşamamak için egzersiz öncesi ve sonrası yeterli miktarda su tüketimi sağlanmalıdır.

 

Spor Sonrası Tercih Edilebilecek Besinler

Spor sonrasında tüketilecek besinler de spor öncesi kadar önemlidir. Düzenli sağlıklı beslenme ve spor sayesinde yapılan egzersizlerin vücutta yan etkisi görülmez.

Spor sonrası kas yapısını korumak için kaslarda tükenen glikoz seviyesi arttırılmalıdır. Bu yüzden yapılan egzersizlerin ardından karbonhidrattan zengin beslenilmesi önerilir. Egzersiz sonrası ilk 1 saatte tüketilecek besinler ile kas yorgunluğunun da önüne geçilir. Protein içeren besinlerle de kas ve doku onarımı sağlanabilir. Karbonhidrat ve protein ihtiyacını karşılamak için balık, kepekli makarna, sandviç ve ızgara tavuk tüketilebilir.

Spor sonrası kızarmış, yağlı yiyecek ve enerji verici içeceklerden kaçınılmalıdır.

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın