Cilt Sağlığımızı Nasıl Koruruz?

Cilt Sağlığı

Cilt Sağlığı

Cildimiz bizim en değerli giysimizdir. Cildimiz aynı zamanda  bedenimizin  aynasıdır. İç organlarımızın sağlığını, rahatsızlıkların belirtilerini en belirgin şekilde  gösteren organımızdır. Bu yüzden cildimizi iyi tanımalıyız ve cilt sağlığımıza  özen göstermeliyiz.

Unutmamalıyız ki cildimizin ne kadar güzel göründüğü değilde  ne kadar sağlıklı olduğu önemsemeliyiz. Zaten sağlıklı bir cilt güzel bir cilt demektir.

Cildimizi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

1)Uyku Düzeni

Uyku düzeni sağlığımız için olduğu gibi cilt sağlığımız içinde oldukça önemli bir faktördür.Düzenli uyumadığımız zamanlarda cildin kendini onarma ve yenileme yeteneği minimum seviyeye düşer. Özellikle gece 00:00-03:00 saatleri arsında bedenimiz büyüme hormonu salgılar. Bu saatlerde uyanık olmak bedenimizdeki steroid yani kortizon salınımı arttırır. Steroid salınımı cildin kollajen yapısını bozar.Cildimizin esnekliğini ve canlılığını sağlayan en  önemli faktör de cildimizin kollajyen yapısıdır. Yani kısaca bir uyku düzenine sahip olmalıyız.

2)Cilt Temizliği

Sabah akşam tıpkı dişimizi fırçaladığımız gibi günde 2 defa cildimizi temizlemeliyiz. Ancak günde 2 defa dan fazla cilt temizliği yarardan çok zarar doğuracaktır. Cildin fazla yıkanması ciltteki faydalı yağları da ortadan kaldıracağı için zararlıdır.Herkesin cildi kendine özel bir  yapıya sahiptir.Her cildin hassasiyeti,cilt yapısı ve problemleri farklıdır. Bu sebepten cilt temizliği yaparken kendi cildimize göre Tonikler, sabunlar, güneş kremleri ve nemlendiriciler kullanmalıyız.

3)Çevresel Faktörler

Ciltte yaşlanmanın en önemli faktörlerinden birisi de çevresel faktörlerdir.Bu çevresel faktörlerin içerisinde; güneş ışınları,hava kirliliği, rüzgar, havanın  sıcaklığı ve nem durumu,  yer alır. Güneşli havalarda zararlı güneş ışınlarının dik düştüğü 11:00-14:00 saatleri arasında güneşte kalmamalıyız. Eğer çıkmak zorundaysak mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmalıyız.Çok sıcak bölgelerde cildimizde fazla kuruma gözlemlenebilir. Kuruluk ciltte kaşınmaya sebebiyet verir bu sorunla karşılaşmamak için cildimizi yeteri kadar nemlendirmeliyiz.

4)Makyaj

Makyaj kadınların pek çoğunun kendisini daha güzel göstermek  için yaptığı bir eylemdir. Ancak makyajın da doğrusu ve yanlışları vardır. Makyaj nemlendirilmemiş kuru cilde aşırı yapıldığı zaman cildin hava almasını engelleyerek  cilde zarar verir. Eğer her gün makyaj yapmak zorundaysak mümkün olan en doğru ürünlerle  az miktarda yapmalıyız.Makyajla uyumamalıyız. Makyajımızı çıkardıktan sonra cildimizi iyice temizleyip nemlendirmeliyiz.

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın