Beslenme ve Spor İlişkisi

Düzenli egzersiz yapmak yağ yakımı ve kalori kontrolü için önemlidir. Her gün belli programlar dahilinde yapılan spor hem fiziksel hem de zihinsel anlamda kişiye birçok fayda sağlar. Düzenli yapılan spor kişide ki kaygı bozukluğu ve stres düzeyini kontrol altına alır. Kas ve kemik sağlığını sağladığı gibi kilo vermeye de yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme ve spor ilişkisi korunarak sağlıklı bir vücut ile yağ yakımı sağlanabilir. Vücut kan dolaşımını arttırmak ve kilo vermek amacıyla sporun gerekli besinler ile desteklenmesi gerekmektedir. Vücut besinler ile ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein ve yağ tüketimini sağlayamazsa yapılan sporun etkili olması beklenemez. Hatta beslenme yetersizliği ile birlikte yapılan spor vücuda çeşitli zararlar da verebilir.

Düzenli spor faaliyetleri gerçekleştiren kişiler, spor yapmayan kişilere göre 2-3 kat daha fazla enerji tüketimi sağlar. Besinlerden alınacak vitamin ve mineraller ile vücudun kaybettiği enerji ve su kaybı karşılanır. Ayrıca egzersiz sırasında kaybedilen sıvı kaybının karşılanması için gün içinde yeterli miktarda su tüketimi sağlamak oldukça önemlidir.

Beslenme alışkanlıkları ile kalori seviyesi düşürüldüğünde metabolizma hızı da yavaşlar ve yapılan spor faydasız kalabilir. Bu şekilde hem kilo vermeyi geciktirir hem de sporun vücuda zarar vermesine sebep olabilir. Besinlerden gerekli ölçüde alınan kalori miktarı düzenli egzersizin sağladığı metabolizma hızı ile kısa sürede enerji olarak vücuda kazandırılır. Kişinin spor programlarına başlamadan önce vücut kilo ve yağ ölçümleri yapılmalıdır. Günlük alması gereken kalori miktarı ve spor ile yakacağı enerji belirlenerek kişinin kiloyu yağ olarak kaybetmesi sağlanır. Sağlıklı beslenme ve spor ilişkisi doğru kurulamaz ve yeterli alınamayan kalori yapılan ağır egzersiz programları ile vücutta kas kaybı yaşanabilir.

Bu Tarifi Oyla
1 adet yorum var.
  1. Muzaffer Çevik

    Özellikle evde kaldığımız bu günlerde ilaç gibi bir makale olmuş…

Bir cevap yazın